Türkiye bu diziyi hak etti

Selim FERAT yazdı —

21 Aralık 2020 Pazartesi - 23:00

  • "La Valla“ (Çit) disizinin Türkiye izdüşümünü andıran sahneleri, sizi de hayretler içinde bırakacak resim kareleriyle dolu.

Selimferat@web.de

İspanya menşeli bir kurgu bilim dizisi… Virolog çaresiz, kaçırılıp öldürüleceğini biliyor.

Saldırganlar apartman kapısına dayandıklarında, pandemiye karşı bulduğu aşıyı bir enjekte tabancasıyla ikiz kızlarının ensesine damgalıyor.

Sonrasında, devlet başkanı kürsüye çıkıyor.

Üçüncü dünya savaşının ülkeyi uçurumun eşiğine getirdiğini, temel ihtiyaçların bile tehlikede olduğunu, monarşiye son verdiklerini belirtiyor ve herkesin bu yeni ve zorunlu tedbirlere uyması gerektiğini belirterek…

Sıkıyönetim başlatılıyor; insanların solunumu özgürlük askıya alınıyor

Devlet Başkanı amacın, hayatta kalmak olduğunun altını çizmeyi unutmuyor. Ülkede Covid-19’a benzer bir salgın var ve tüm imkanlar bu pandemiye çare bulmak için harekete geçiriliyor.

Ve kent sadece bir geçidi bulunan duvarla, ikiye ayrılmış.

Zengin bölgenin mükimleri arasında, dizide Sağlık Bakanlığı yapan zat ve baş virolog hanımı, oğlu ve kızı da var. Sadece bir geçiş yeri ve kontrol noktası var.

Yoksullar, sadece özel bir izne sahiplerse, kontrol noktasından geçip, varlıklılara hizmet ezme izni alabiliyorlar.

Kontrol noktasından geçen her yoksul, bir püskürtme pompasıyla dezenfekte edildikten sonra hizmet bölgesine geçebiliyor.

Mini dizinin buraya kadar olan bölümü, 90’lı yıllarda Kürdistan‘daki Olağanüstü Hal Valilikleri dönemini çağrıştırıyor.

Dizinin konusu ve Devlet Başkanı’nın pozları, size dolaysız olarak Türkiye’yi ve oradaki birilerini, Komantante ise dolaysız olarak, "ohhh“ çeken adamı hatırlatacaktır.

Başlangıçta, dizi bir mutasyon geçiriyor ve bir fuhuş mekanında, küçük bir kıza tacizde bulunan Genelkurmay Başkanı makamı pozundaki askeri görevli genç bir kadın tarafından öldürülüyor.

Bu kadın, dizinin başında kaçırılıp katledilen viroloğun kızıdır.

Nine, bir yeraltı örgütünün eski üyelerinden biri olarak, bir bakkaliye sahibidir.

Viroloğun ikinci ikiz kızı yaşamını kaybetmiştir, babası 6-8 yaşlarında kızını alarak, ninesinin evine sığınmıştır. Teyzesi de sonradan ninenin evine gelir.

Sağlık Bakanı’nın Virolog eşi, pandemiye karşı bir aşının bulunması için işsiz olan ailelerin çocuklarının bir kampta toplanmasını ve bu çocuklardan alınan kan örneklerinden bir aşı serumunun bulunması talimatını veriyor.

Bu kampta toplanan çocuklar arasında, viroloğun ve yaşayan yeraltı teşkilatının eski üyesi ve hala teşkilat dostu bakkal ninenin torunu Marta da var; Annesi ölmeden önce, ona bu aşıyı damgalamış; dizinin yaşamda kalmasını beceren asıl kahramanlarından biri de Marta…

Aşı serumunu damarlarında taşıyan iki kişi var: Marta ve teyzesi.

Terörün iki aktörü var. Biri, aşıyı bularak, tarihe geçme hırsıyla çocukların yaşamını hiçe sayan Sağlık Bakanı’nın Virolog eşi ve emellerine ulaşmak için edindiği acımasız sevgilisi "Komandante“.

Virolog eş öldürmeyi azmettiriyor; Komandante öldürüyor.

İlginç bir karşı tim var. Hümanizmasını hala yitirmemiş Sağlık Bakanı, tesadüf eseri ya, onun yeraltı teşkilatıyla ilintili kızı ve daha da sürpriz olan ise Sağlık Bakanı’nın yeraltı teşkilatının eski üyesi, bakkaliye sahibi Emelia’nın eski erkek arkadaşı olması…

Başkan, Virolog eş ve Komandante’nin sert tedbirlerine uymayan ve Sağlık Bakanı’nın yakın arkadaşı olan, Dışişleri Bakanı öldürüldüğünde, Sağlık Bakanı‘nın uykuya dalan insancıl hücreleri diriliyor.

Ancak, o arada pandemiye yakalanan Başkan, Virolog eş ve Komandante, Sağlık Bakanı’nı kıskaca alıyorlar. Yapacağı televizyon konuşmasına, herkesin devlete çocuklarını hibe etmesi tavsiyesi beklenirken, Bakan halkı direnişe davet ediyor ve halk sarayın kapısına dayanıyor.

Tek kişi diktası sallanıyor. Başkan’ın iyileşmesi için geriye tek çare Marta ile bir helikopter yolculuğu kalıyor. Nine Amelia tüm zamanlar için yanından ayırmadığı tabancasıyla Başkan’ı vurduktan sonra Marta’yı kucaklıyor.

Komandante’ye tabancasını kabzaya koyarak gitmek kalıyor. Sürpriz değil ama, demokrasi geldiğinde, pandemi döneminin canavar kadını Virolog Devlet Başkanlığı pozunda halka sesleniyor…

"La Valla“ (Çit) disizinin Türkiye izdüşümünü andıran sahneleri, sizi de hayretler içinde bırakacak resim kareleriyle dolu.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.