İkinci yüzyıl ve değişim

Suat BOZKUŞ yazdı —

  • Birinci yüzyıldaki katliamlarla, zulümle yüzleşip hesaplaşmadıkça ne değişecektir? İkinci yüzyılda da yeni Dersim katliamları, yeni Özalp katliamları, yeni Roboskîler ve Şenyaşar ailesi, Dedeoğulları ailesi gibi sayısız yargısız infazlar, idamlar, sürgünler tekrar mı edilecektir?

Seçim yenilgisinden sonra CHP’de değişim modası başladı. Her ağzını açan değişimden söz ediyor ama kimse neyin, niçin ve nasıl değişmesi gerektiğini söylemiyor.

Değişim isteyen kişi, varolan statükodan rahatsız demektir. Bu nedenle bu statükoyu değiştirmek istiyor demektir. Değişim deyince Ali’nin yerine Veli’nin gelmesi ya da Ali’nin külahını Veli’ye giydirmek anlaşılmaz.

O zaman tüm CHP’lilere sormak gerek:

Erdoğan-Bahçeli diktasının nesine karşısınız? Karşı olduğunuz konularda sizin öneriniz, projeniz nedir? Bu konularda net bir proje sunmadan halktan nasıl destek görebilirsiniz?

Cumhuriyet’in yüzüncü yıl kutlamalarına hazırlanırken, ikinci yüzyıl perspektifleri de açığa çıkıyor. “Cumhur ittifakı”nın kurduğu ırkçı-dinci dikta rejiminin muhalefet cephesinde halen bir alternatifi yoktur. Zaten halka bu güven verilemediği için, inandırıcı bir seçenek sunulmadığı için seçimler kaybedilmiştir. Boş ve parlak sözlerle, laf cambazlığıyla muhalefet etmek halkı ikna etmeye yetmez.

Cunhuriyet’in birinci yüzyılı kutlamalarına hazırlanan Cumhur İttifakı’na bakarsak her şey zaten çok iyidir ve ikinci yüzyılda daha da iyi olacaktır. CHP ise bütün değişim gürültüleri içinde yuvarlanırken patlayan Sezgin Tanrıkulu’nu linç kampanyası nedeniyle bir kez daha suç üstü yakalanmıştır. Sezgin Tanrıkulu’na yönelik hukuk ve ahlak dışı linç kampanyası göstermiştir ki, CHP’nin değişim palavraları bir balondan ibarettir. Helalleşme balonları uçuran Kılıçdaroğlu ve CHP öncelikle kendi geçmişiyle yüzleşip hesaplaşmadan bir adım ileriye gidemez.

Tanrıkulu ne demiştir?

 CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, TV100'de yayınlanan bir programa telefonla bağlanarak "TSK'nın yaptığı her şey, eleştiriden azade değil. Biz milletvekiliyiz, bunları sorgularız. TSK değil mi 12 Eylül'de darbe yapan? Bu ordu değil mi 15 Temmuz'da darbe girişimi yapan, köyleri yakan... Benim takip ettiğim davalar var. 15 köylüyü helikopterden atan TSK değil mi? AİHM kararıyla sabit hale gelen... Biz eleştirel yaklaşırız. Soru sorarız, doğru olup olmadığını sorarız, TSK üzerinden bu tür şaibelerin kalkması amacıyla bunu sorarız. 40 yılda her şeyi doğru yapsaydı Türkiye bu durumda olmazdı. AİHM kararı ortada, 15 tane köylüyü kim attı? Bu kadar köyü kim yaktı? Daha yeni Roboski- Uludere oldu... Sizler de eleştirel yaklaşamadığınız için Türkiye bu noktaya geldi" ifadelerini kullanmıştı.

Tanrıkulu’nun sözlerinin eksiği var ama fazlası yoktur. Bu sözlere karşı Erdoğan’ın başlattığı linç kampanyasına Kılıçdaroğlu başta olmak üzere tüm CHP yöneticileri de benzin döküp körükle gitmiştir. Eski bir milletvekili dışında itiraz eden hiç kimse çıkmamıştır. Bu utanç verici durumda CHP yöneticilerine sormak gerekir:

Birinci yüzyıldaki katliamlarla, zulümle yüzleşip hesaplaşmadıkça ne değişecektir?

İkinci yüzyılda da yeni Dersim katliamları, yeni Özalp katliamları, yeni Roboskîler ve Şenyaşar ailesi, Dedeoğulları ailesi gibi sayısız yargısız infazlar, idamlar, sürgünler tekrar mı edilecektir?

Demokrasi ve insan haklarını savunanlar gene zincire mi vurulacaktır?

Öyle olacaksa ne değişecektir?

Yani aynı hamamı aynı tas, hatta tellaklar bile aynı kalacaksa bu değişim yaygaraları sahtekârlıktan öte gider mi?

Bu şartlarda Sezgin Tanrıkulu’nu elbirliğiyle ilahlara yem edenler seçimlerden ne bekler?

CHP herhalde elinde kalan belediyeleri de Erdoğan’a devredip eleği duvara asmak istiyor.

Böylece her türlü yükten kurtulmuş olarak başkomutanın emrinde esas duruşta, durumdan vazife çıkartmaya devam edecektir.

CHP değişmedikçe Türkiye değişmez

AKP hatta MHP bile değişir ama CHP çook zoor...

Halkların direnişi ve mücadelesi yükselmedikçe ikinci yüzyıldan da bir hayır yoktur.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.