İktidar ve muhalefet

Suat BOZKUŞ yazdı —

30 Ekim 2020 Cuma - 20:48

  • Sadece kendi içindeki ileri unsurlara karşı muhalefet eden bir muhalefet partisi.
    Halk bunlara niye ve nasıl güvensin de oy versin?

Bazı farklılıklara rağmen yapılan anketlere göre Cumhur İttifakı (AKP+MHP+BBP) hızla oy kaybediyor ama bu oylar muhalefete de gitmiyor. Yani Millet İttifakının (CHP+İYİP+SP vd) oyları da artmıyor.
HDP’yi yok sayan ve yok etmek isteyen egemen sistem, medyada HDP’yi her gün gıyaben kurşunlarken anketlere güvenmek de zor ama hiçbir baskının, zulmün HDP’yi ve sol muhalefeti sindiremediğini görüyoruz.
Bu baskı ortamında telefonla ya da yüz yüze yapılan anketlerde, vatandaşların korku ya da çeşitli çekincelerle doğru cevap vermediği de anlaşılıyor. “Kararsız” seçmenin bu kadar çok olmasının izahı bu olamaz mı?
Gerçeği araştırmak için yapılan az sayıdaki anket dışında birçoğu da zaten geçmişte olduğu gibi manipülasyon amacıyla ve gerçek durumu saklamak için yapılıyor.
Anketler yüzde yüz doğru olmasa da -ki bu zaten mümkün değildir- bir gösterge olarak ele alınabilir. Temel çizgi ve görünen hava “cumhur ittifakı” zayıflarken “millet ittifakının” da güçlenmediğidir. Milletin “millet ittifakı”nı desteklemekten niye kaçındığının üzerinde durmak gerekir:
“Millet ittifakı” muhalefet olduğunu iddia ediyor. O zaman düşünelim ve soralım:
Muhalefet etmek sert ama içi boş ve hakarete varan nutuklar çekmek midir?
Muhalefet sözcülerine bakarsak hepsi de 2015 seçimleri öncesindeki Bahçeli gibi her gün esip gürlüyor ama hiç yağdıklarını görmedik. “Yağmasan da bari gürle” demişler ama bu iktidara gelmek isteyen ciddi bir muhalefetin yapacağı bir iş değildir.
Çok gerilere gitmeye gerek yok. 2015 sonrasına bakalım. Bu dönemde iktidarın yönelimleri, yaptıkları ve buna karşı muhalefetin tavrını gözden geçirelim:
7 Haziran 2015 seçimlerine giderken başlayan ve HDP’yi hedef alan AKP-DAİŞ merkezli kanlı katliamlara muhalefet karşı çıktı mı? Suruç, Amed, Adana, Ankara Gar katliamları sonrasında CHP neredeydi? Hiç görmedik.
Hem 15 Temmuz çakma darbesi deyip hem de en önde Yenikapı’ya koşup Erdoğan’a destek vererek muhalefet yapılabilir mi?
Erdoğan “Türk-İslam sentezi”, “Yeni Osmanlı, bakiye topraklarımız, vb.” diyerek her yere saldırırken CHP bunlara karşı çıktı mı? Hiç duymadık. Irak’a, Suriye’ye, Libya’ya, Yunanistan’a karşı yapılan askeri tehdit, kışkırtma ve işgallere karşı CHP ne yaptı? Bütün savaş tezkerelerine, savaş bütçelerine en önde oy vermedi mi? Bugün Karabağ bahanesiyle Ermenistan’a karşı girişilen savaşa CHP ne diyor? Kıbrıs’ta Mustafa Akıncı’ya karşı harekete geçen Erdoğan şefliğindeki kontrgerilla cumhurbaşkanlığını gasp ederken kim karşı çıktı?
Erdoğan ile birlikte HDP’yi meclisten, belediyelerden tasfiye eden, hala daha aynı kafada giden CHP değil mi?
Van’da helikopterden atılan vatandaşlar CHP’yi ilgilendirmiyor mu? Zindanlarda tedavisi engellenerek öldürülen tutsakların insan haklarını savunmak onların işi değil mi?
Alacakları-tazminatları bile ödenmeyen işçiler yürüyüş yapınca engelleniyor. Sokaklarda işçiler-gençler dövülürken, avukatlar Ankara kapısında yağmur altında bekletilir ve saldırıya uğrarken, doktorlar bunca yükü çektiği halde tabip odalarını tasfiye etmek için her türlü saldırı yapılırken CHP nerede? Ünye’de köylülere yapılan jandarma zulmüne karşı CHP ne yapıyor?
CHP iktidardaki faşist diktanın hangi politikasına, nasıl karşı çıkıyor? Daha doğrusu karşı çıkıyor mu?
Bunları incelersek CHP’nin hiçbir konuda diktaya karşı muhalefet yapmadığını görürüz. Muhalefet yapmayan bir muhalefet partisi,
Muhalefet yapmayan bir Millet ittifakı,
Sadece kendi içindeki ileri unsurlara karşı muhalefet eden bir muhalefet partisi.
Halk bunlara niye ve nasıl güvensin de oy versin?
CHP içinde ve tabanında gerçekten muhalefet olan, bu amaçla diktatörlüğe karşı koymaya çalışan hatırı sayılır bir kitle var. Tabii ki biz, onların mücadelesine de saygılıyız. Ancak bu genel durumu kurtarmaya yetmiyor. Ayrıca muhalefete muhalefet etmek geleneği bu eğilimleri de baskı altında tutuyor.
Bu diktaya karşı her alanda muhalefet yapılıp alternatif gösterilmeden halkın desteğini beklemek boşunadır. Halk somut olarak görmediği bir muhalefeti nasıl desteklesin?

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.