İmamoğlu'nun Twiti ve Akşener

Cafer TAR yazdı —

14 Mart 2021 Pazar - 22:33

  • Garê saldırısı sonrası muhalefetin aldığı şaşırtıcı tutum henüz somut bir tavra dönüşmese bile, Türkiye'de iktidar muhalefet ilişkilerini derinden etkileme potansiyeli taşıyor. Garê sonrası iktidarın her iki ortağının da CHP'den çok ‘İyi Parti’ ve lideri Meral Akşener'e ağza alınmayacak küfürlerle saldırması AKP/MHP faşizminin iktidara tutunmakta ne kadar zorlandığını göstermesi açısından da oldukça önemlidir.

Halbuki hatırlarsanız; Garê öncesi Devlet Bahçeli sürekli Meral Akşener'i “evine dön!” diyerek Cumhur ittifakına davet ediyor; Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Bahçeli'nin bu tutumuna destek oluyordu.

Garê saldırısına kadar İyi Parti her ne kadar Cumhur İttifakı içerisinde olmasa da; Erdoğan/Bahçeli ikilisinin gözünde “yerli ve milliydi!” İktidar sözcüleri özellikle HDP'yi ve bir nebze de CHP'yi ötekileştirirken İyi Parti'yi kendilerinden görme eğilimindeydi.

Başarısız Garê saldırısı sonrası faşist blokun içine düştüğü durum öylesine rezildi ki; kimse bunun sorumluluğunu almak istemedi. Garê’de Erdoğan/Bahçeli ikilisi sadece Kürt Özgürlük Hareketini darbelemek istemiyordu; aynı zamanda Ortadoğu'da Türkiye'nin askeri kapasitesini göstermek, ülke içinde ise sözüm ona bu başarıyı oya dönüştürmek istiyordu.

Bu saldırıyla Türkiye'de Faşist Rejim bir taşla iki kuş vurmak istedi; eğer faşizm Garê'de başarılı olsaydı, bunun en büyük kaybedeni sadece Kürtler değil bütün Türkiye halkları olacaktı.

Dolayısıyla Garê'de faşizmin saldırılarına direnen Kürt Gerillaları aynı zamanda Türkiye demokrasisini ve Türkiye halklarının özgür ve bağımsız geleceğini de savunmuşlardır. Eğer Garê’de Faşizm istediğini alabilseydi; Meral Akşener ve Ekrem İmamoğlu'nun politik hayatı biter, bir daha asla iktidar olmayı umut edemezlerdi.

Kürtlerin son yıllarda faşizme karşı her alanda ortaya koydukları kahramanca direniş başta CHP ve İyi Parti olmak üzere düzen muhalefetine de alan açmaktadır. Kimileri bunun kıymetini bilme eğilimleri gösterirken; kimi ulusalcı çevreler ise hala Kürt düşmanlığında sırayı kimseye vermemekte ısrar ediyorlar.

CHP içerisindeki kimi ulusalcı çevrelerin aksine Garê sonrası ortaya çıkan politik atmosferi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu doğru okudu. Hatta bunu bir fırsata dönüştürdü; attığı bir Twit Meral Akşener ve Pervin Buldan'ı birlikte etiketleyerek bir anda bütün Türkiye'nin gündemini belirledi.

Ekrem İmamoğlu tecrübeli bir politikacı; bu Twiti atmadan önce yaptığı şeyin olası sonuçlarını muhakkak hesaplamıştır. İmamoğlu gerek İyi Parti içinden kimi ırkçı çevrelerin, gerekse de CHP içerisinden bazı ulusalcı çevrelerin kendisine saldıracağını muhakkak biliyordu. Fakat buna rağmen o Twiti attı.

Çünkü İmamoğlu biliyor ki; toplumda kimi ırkçılar ve ulusalcıların köpürttüğü kadar kuvvetli bir Kürt düşmanlığı yok. Tabi ki hiç yok diyemeyiz; fakat Türkiye toplumu Kürtlerle topyekün bir savaş istemiyor.

Hatta tam tersine toplumunun önemli bir çoğunluğu Kürtlerle savaşın değil; kardeşçe bir arada yaşamanın Türkiye'nin geniş yoksul yığınlarının yararına olduğunu biliyor. İşte İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da bu durumu iyi okuyan bir politikacı olarak bunu oya dönüştürmek istiyor.

Üstelik üzerine konuştuğumuz şey sadece bir varsayım da değil; tam tersine Ekrem İmamoğlu bu gerçekliği bir önceki Belediye Başkanlığı seçiminde bizzat sahada doğrudan tecrübe etti. Şu artık herkes için bir gerçeklik; Kürtleri ötekileştirerek Türkiye toplumu bir harmonide yönetilemez, bunu son yirmi yılda kerelerce tecrübe ettik. Dolayısıyla gelecekte Türkiye'yi yönetmek isteyen İmamoğlu'nun şimdiden bunun gereğini yapması lazım.

Ayrıca Türkiye'de siyasal iddiası olan bütün çevreler (buna İmamoğlu ve Akşener de dahil) Kürtlerin son yıllarda ortaya koydukları demokrasi ve özgürlük iddiasından muazzam etkilendiler; bu onlara cesaret ve ilham verdi. Ortadoğu paradigması artık değişmiştir. Kürtlerle çatışan kaybeder; işte Erdoğan ve AKP gerçekliği ortada, her geçen gün uluslararası anlamda tecrit oluyor, içerde ise oyları sürekli eriyor.

Kürtlerle dost olanlar ise artık bu coğrafyada büyür ve gelişirler. Tercih sizin; ya birlikte yeni bir ülke kuracağız; ya da faşizmin alevleri sadece Kürtleri değil, sizi de yakacak!....

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.