STK'lar boyun eğmeyecek!

Cafer TAR yazdı —

3 Ocak 2021 Pazar - 22:20

  • AKP/Ergenekon ortaklığı kayyum atama kolaylığını çok sevdi; hem seçim yaptırıyor insanlara demokrasicilik oynatıyorlar; hem de sudan bahanelerle seçilmiş insanları görevden alıyor, yerlerine kayyum atıyorlar.

Bundan daha iyi demokrasi olmaz! Dünyanın geri kalan despotları, örneğin Viktor Orban eminim Erdoğan'ı çok kıskanıyordur. Kimin kazandığının ne önemi var; nasıl olsa bir süre sonra seçimle kaybedilen kayyumla geri alıncak. Ne ala memleket; karışan yok görüşen yok!

Meclis devre dışı; hem var hem yok! Eskiden milletvekilleri hükümet ve bakanlar hakkında gensoru verebiliyorlardı; şimdi böyle bir olanakları yok. Yeni sistemde parlamentodan güven oyu alarak kurulan bir hükümet olmadığı için; yapılan yanlış işlerin hesabını mecliste sorma olanağı da ortadan kalkmış oldu.

İşin kötü tarafı; bir sonraki seçime kadar da hükümetin olası yanlış işlerinin hesabını kimin ve hangi kurum aracılığıyla soracağını da kimse bilmiyor. Dolayısızla mevcut sistemde siyasal denetim pratik olarak işlemez hale gelmiş durumda.

Yargı deseniz evlere şenlik; her şey muktedirlerin iki dudağı arasında, Mevcut iktidara oy vermiş insanlar arasında bile yargıya güven yerlerde sürünüyor. Mağdur olmuş insanlar adalet değil kapalı kapılar arkasında işlerini halledecek dayı arıyorlar. Dayısı olmayanın vay haline!

Türk yargısı derseniz adrese teslim kararlar veriyor. Daha birkaç gün önce bu tiyatronun çok bariz örneklerinden birini daha yaşadık. Güya Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu Osman Kavala'nın bireysel başvurusunu gündeme aldı. Ve yine güya 7 karşı 8 üyenin oyuyla Anayasa'nın 19. maddesinde güvence altına alınan kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edilmediğine karar verdi.

Sizi bilmem; ama bu 7'ye karşı 8 oy çokluğuyla kararı bana kuyumcu titizliğinde herşeyi önceden planlanmış bir tiyatro oyunu gibi geliyor. Sözüm ona hala Anayasa Mahkemesi'nde 7 tane de olsa iktidar gibi düşünmeyen hakim varmış ve onlar korkmadan iktidara rağmen karşı oy kullanabiliyorlarmış imajı verilmeye çalışılıyor.

Böylece Osman Kavala'nın iktidar tarafından rehin alınmış olması güya hukukla, Anayasa Mahkemesi kararıyla kamufle edilmeye çalışılıyor. Burada hiç kuşkunuz olmasın çok ince bir işçilik var.

Bu kararla dünyanın geri kalanına hem Türkiye'de hala işleyen bir hukuk sitemi var deniliyor, hem de sayın Osman Kavala cezaevinde tutulmaya devam ediliyor. Ayrıca Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin en yetkili organı olan Büyük Daire'nin Selahattin Demirtaş hakkında vermiş olduğu tahliye kararı da boşa çıkarılmaya çalışılıyor. Yani sizin anlayacağınız bir taşla iki kuş vurulmaya çalışılıyor.

Türkiye'de yasama ve yargı tamamen iktidarın denetime girdi; geriye herşeye rağmen iktidarın bütün baskı ve yıldırmalarına karşı kahramanca direnen başta Kürt halkı olmak üzere her inançtan, her milletten demokratik kamuoyu kalmıştı.

Bu insanlar yıllardır; cezaevleri, işkenceler, işsizilik, açlık ve yoksullukla sınanıyorlar. Kimi işini, kimi sağlığını, kimi de özgürlüğünü kaybetti; fakat buna rağmen AKP/Ergenekon faşizmine direnmeye devam ettiler.

Demokratik kamuoyunun bir türlü denetim altına alınamaması AKP/Ergenekon ortaklığını çok kızdırıyor; onlar direndikçe faşizmin hamleleri havada kalıyor. Rejim bir türlü bunu hazmedemiyor, direnen devrimci/demokratik kamuoyu rejimi çileden çıkarıyor. Erdoğan bir yandan, Soylu başka bir yandan bağırıp çağırıyor, korkutmaya çalışıyor ama nafile!

Birkaç gün önce Rejim ”Kitle İmha Silahlarının Yayılmasının Finansmanının Önlenmesine İlişkin Kanun Teklifi” başlığı altında STK'lara kayyum atamanın önünü açtı. Böylece beğenemediği derneklerin yöneticilerini görevden alıp yerlerine kayyum atayabilecek!

Söz konusu yasadan sonra Türkiye'de artık kimse örgütlenme özgürlüğünden bahsedemez. AKP/Ergenekon faşizmi toplumu nefessiz bırakmak, boğmak istiyor. Bu onların son demleridir; toplumdan artık gönüllü rıza alamayacaklarını biliyorlar, baskıyla iktidarda kalmak istiyorlar.

Fakat nafile, insanlar korku eşiğini aştılar; faşizm kaybedecek! Kazanan direnen halklarımız olacak!

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.