3 Barzani ne diyor?

Veysi SARISÖZEN yazdı —

7 Ağustos 2020 Cuma - 10:00

  • Okuyorum, okuyorum, bir daha okuyorum, Kürdistan’ın Şengal’inde “yabancı güç, başka kimse, yasadışı gruplar” nedir, bir türlü anlayamıyorum. 3 Barzani’nin lafları aklın, mantığın, insaf ve vicdanın kabul edemeyeceği kadar yanlıştır.

Bazan verilmiş bir demeci okuyorum, ama anlayamıyorum.
Örneği Ferda Çetin’in yazısında yer alan demeçlerden üçünü aktararak vereyim:
Neçirvan Barzanı konuşmuş: “Şengal, yasa dışı silahlı grupların sığınağı haline getirilmiştir.”
Mesrur Barzani eklemiş: “Hiçir yabancı silahlı güç ve milis Şengal’de kalmamalı.”
Mesud Barzani son noktayı koymuş: “Şengal başka kimselerin eline geçmiştir. Şengal’de olağandışı bu duruma son verilmeli. Şengal asıl sahiplerine dönmeli.”
Bu lakırdıları okuyorum, tekrar okuyorum, ama anlayamıyorum.
Bir ara Ferda Çetin hepsinin de soyadı Barzani olan bu adamlardan gıcık alıyor da onların aslında çok başka olan demeçlerini “manüple” mi ediyor diye düşünmeye bile başladım. Şaşkınlığım o kadar yani. Ferda’dan bile şüphelenmeye başlayışımı anlamalısınız. Çünkü bu 3 Barzani’nin lafları aklın, mantığın, insaf ve vicdanın kabul edemeyeceği kadar yanlış, ayıp, aptalca ve düşmancadır.
“Yasadışı silahlı gruplar”, yabancı silahlı güç ve milisler”, “başka kimseler”…
Kim bunlar?
Doğu’dan gelen “Persler mi? Batı’dan sızan Araplar mı? Kuzey’den inen Türkler mi? Iraklı Şiiler mi?
Okuyorum, okuyorum, bir daha okuyorum, Kürdistan’ın Şengal’inde “yabancı güç, başka kimse, yasadışı gruplar” nedir, bir türlü anlayamıyorum.
Adı geçen 3 adet Barzani Başûr’u yöneten adamlar. Bunların yukarıdaki laflarını tanıdığım bir Alman'a okudum: Mein Gott, Güney Kürdistan’ın Şengal bölgesini hangi devlet işgal etmiş?” diyerek hayretini belirtti.
Sonunda o Alman ve ben öğrendik ki, bu 3 Barzani “yabancı güç, başka kimse, yasadışı grup” filandan Başûr ve Rojava Kürdistanından olduğu iddia edilen Kürtleri kastediyormuş. Belki de aralarında Rojhilat’lılar da bulunuyor olabilirmiş…
Bu ne biçim “milliyetçilik”, bu ne biçim “Kürtçülük”… bu ne biçim “Büyük Kürdistancılık”…
Tarih kitabının sayfalarını açmaya bile gerek yok. İlkokulda okumuştuk: Şimdi paramparça olan Kürdistan Sevr ve Lozan öncesinde bir bütün halinde Osmanlı devletine bağlıydı. Osmanlı savaşta yenilince onun sömürgeleri elinden alındı, hepsi parçalandı, şuraya buraya dağıldı.
Şimdi 3 Barzani’ye soralım: Eğer tarih böyle olmasaydı, Kürdistan bir bütün olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin sömürgesi olarak kalsaydı. Babanız, dedeniz Molla Mustafa Barzani “milli kurtuluş” için silaha sarılsaydı şimdiki Güney’i mi kurtarmaya kalkacaktı yoksa sizin “yabancı güç, başka kimse” saydıklarınızla birlikte tüm Kürdistan’ın bağımsızlığı için mi ayaklanacaktı?
3 Barzani emperyalistlerin Kürdistan’ı parçalamasına “evet” mi diyor? Kuzey Kürdistan’ın ya da Rojava’nın Kürdistan’ın birer parçası olduğunu kabul mü etmiyor? Kürt halkına zorla kabul ettirilmiş TC-Irak sınırını meşru mu sayıyor? Kuzey’de yaşayan ve TC’ye karşı ayaklanmış olan Kürtler’i Kürt saymıyor mu? Onlara nasıl oluyor da “yabancı” diyebiliyor? 3 Barzani Kürdistan’ın dört parçası arasındaki sınırların kaldırılmasını istemiyor mu?
Bu acayip durumu nasıl açıklayacağız?
Belki de şöyle: 3 Barzani Kürtlerin milli bağımsızlığını değil, Güney’deki Kürtlerin de “parçasal bağımsızlığını” değil, Barzani ailesinin menfaatlerini esas alıyor. O nedenle Kuzeyde ya da Rojava’da yaşayan “soydaşını” soydaş ya da Kürt olarak görmüyor, ona “yabancı” diyor. Yani ne demiş oluyor; “Bakurlu ve Rovalı Kürt bizim için yabancıdır, çünkü bizim aileden, aşiretten değildir.”
İlahi 3 Barzani.
Şengal “asıl sahiplerine verilsin” lafı herkesi güldürüyor.
Peşmerge’ye Şengal’i DAİŞ’e bırakma emrini verenlerin durumu içler acısı. 
Şengal’i, Mexmûr’u, Hewlêr’i, Musul’u, Kerkük’ü 3 Barzani’nin şimdi “yabancı güç” dediği PKK savaşçıları kurtarmasaydı, Güney Kürdistan şu anda “yabancı” güçlerin işgali altında olacaktı ve belki de 3 Barzani Kandil’de Cemil Bayık’ın misafiri olarak güvenli bir yerde ağırlanacaktı.
Neden?
Çünkü Kandil’de hiçbir mağdurun ne milleti, ne dini, ne dili ve elbette ne de aşireti sorgulanmıyor.
Kandil’de “yabancı” kimdir?
Kürt’ün, halkların, kadın-ların, ezilenlerin “düşmanlarıdır.”
Tüm yabancılar Şengal’den, Kürdistan’dan, bölgeden defolsun!

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.