Çelişki: Güney’e bağımsızlık Kuzeye mutlak teslimiyet!.. 

Veysi SARISÖZEN yazdı —

24 Eylül 2020 Perşembe - 23:00

  • Kürt ulusal birliği “PKK’nin TC’yle savaştan vazgeçmesi”ne bağlı olarak sağlanamaz. Geriye ulusal birliği önleyen ikinci anlaşmazlık konusu kalıyor: KDP’nin Türk Devleti ile PKK’ye karşı ittifakı… Bu ittifak kalktığı gün Kürt ulusal birliği bir gün içinde gerçekleşir.

Kürt ulusal birliği nedir?

Her şeyden önce Kürdistanî partiler arasındaki “anlaşmazlığın” sona erdirilmesidir.

Kürdistanî partiler arasındaki “anlaşmazlık” nedir?

PKK’nin Türk devlet güçleriyle savaşmasına karşılık, KDP’nin Türk devletiyle ittifak kurmuş olmasıdır. Bu çok keskin bir anlaşmazlıktır.

Kürt partileri arasında bu keskin “anlaşmazlık” ortadan kalktığı gün, Kürt ulusal birliği tek bir toplantıda gerçekleşir. Bu durumda ya PKK TC ile savaştan vazgeçecektir, ya da KDP bu savaşta TC ile ittifaktan vazgeçecektir.

Şimdi PKK’nin birlik için “savaştan vazgeçtiğini” düşünelim.

Bu durumda Türk devleti örneğin Rojava’daki işgali sonlandıracak mı? Güney Kürdistan’daki işgalden vazgeçecek ve kuvvetlerini geri çekecek mi? Kuzey Kürdistan’da gaspettiği Belediyelerdeki kayyımların yerine seçilmiş olanları hapisten çıkarıp Belediye eşbaşkanlıklarına getirecek mi? S. Demirtaş ve F. Yüksekdağ bırakılacak mı? HDP’li tutuklu vekiller ne olacak? Ve nihayet Kürt halkının oybirliği ile “iradem” dediği Abdullah Öcalan’ın üstündeki tecrit kaldırılacak mı? Öcalan özgürlüğüne kavuşacak mı? Kürt dili tıpkı Güneyde olduğu gibi resmi dil olarak ilan edilecek mi? Kuzey Kürdistan’ın da tıpkı Güney gibi merkezi bayrak yanında kendi ulusal bayrağı olacak mı? Kuzey Kürdistan halkı, tıpkı Güney Kürdistan halkı gibi kendi kendini yönetme hakkı temelinde özerk Kürdistan’da yaşayabilecek mi?

KDP bu sorulara nasıl yanıt veriyor?

Elbette veremiyor. Onlar da PKK’nin silah bırakması karşılığında bütün bu soruların olumlu yanıt bulacağına inanmıyor. TC’nin Kuzey’de Kürtlere asla en küçük bir ödün bile vermeyeceğini en iyi onlar biliyor. Kuzeyli Kürtler soruyor: Sizler de yukarıdakilere benzer soruları sordunuz ve o nedenle Saddam rejimine karşı savaştınız. Nasıl oluyor da Kuzeydeki kardeşlerinizin aynı nedenle Erdoğan rejimine karşı savaşına karşı çıkarsınız?

O halde KDP ile PKK arasındaki anlaşmazlığın giderilmesi ve ulusal birliğin sağlanması için PKK’nin TC’yle savaşı sona erdirmesi şıkkı uygulanabilir bir şık değildir. Bu konuda PKK’ye yapılan dayatmalar, onun ve onun şahsında tüm Kuzey Kürdistan halkının tüm haklarından ve haklı taleplerinden vazgeçmesi, şu anda faşist bir rejimle yönetilen Türk devletine kayıtsız şartsız teslim olması sonucuna varmaktadır.

Demek ki Kürt ulusal birliği “PKK’nin TC’yle savaştan vazgeçmesi”ne bağlı olarak sağlanamaz.

Geriye ulusal birliği önleyen ikinci anlaşmazlık konusu kalıyor: KDP’nin Türk Devleti ile PKK’ye karşı ittifakı… Bu ittifak kalktığı gün Kürt ulusal birliği bir gün içinde gerçekleşir.

Şimdi soralım: Kürt ulusal birliğini sağlamak için KDP’ Türk devletiyle PKK’ye karşı ittifaktan vazgeçebilir mi?

Sanılanın aksine KDP bu ittifaktan vazgeçebilir. Irak merkezi devletiyle anlaşabilir; Irak’ın toprak bütünlüğünü ve sınırlarının dokunulmazlığını Türk devletine karşı koruma konusunda Şii ve Sünni Araplarla ittifakını pekiştirebilir. Türk devletinin iddialarına karşı onu müzakereye çağırabilir. Güney Kürdistan topraklarında, yani Kürdistan bir bütün olduğuna göre kendi anavatanlarında konumlanan PKK güçleriyle ilgili sorunu çözmek için diyalog talep edebilir. Türk devletinin işgal ettiği yerlerden çekilmesi ve TC-Irak sınırlarında karşılıklı ateşkes sağlanması ve Türkiye’de Kürt sorunun adil bir barış temelinde demokratik çözümü için adım atılmasını talep edebilir. Böyle bir çözümün inandırıcı olabilmesi için de Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünü en temel garanti sayacağını duyurabilir.

Makul değil mi?

Evet. Ulusal Birlik için PKK’nin bir bakıma kendini tasfiye etme, Türk devletinin egemenliğine razı olma, Kuzey Kürdistan’ın ve Kürt halkının bütün haklarından vazgeçme adına TC ile mücadeleyi durdurması utanç verici bir teslimiyet demektir.

Buna karşılık KDP’nin TC ile ittifaktan vazgeçmesi, Güney Kürdistan’ın ve halkının çıkarlarına en küçük bir zarar vermeyecektir. TC devleti KDP’nin denilen yönde tutum alması halinde Güney’e saldıramaz, karşısında PKK, KDP, YNK, Goran ve tüm Kürdistan halkını ve Irak devletini bulur. Ve dünya çapında büyüyen Kürt halklarının dostları saldırganı durdurur. Zafer özgür Kürdistan’ın olur.

Neden olmadığını anlamak için birinci olarak Amerika’nın Ortadoğu stratejisinin “PKK’siz Kürt kozu” oyununa ve ikinci olarak da, KDP’deki kodamanların banka hesaplarına göz atın.

Ferda Çetin gazetemizde yayınlanan son yazısında ABD’nin marifetlerini gözler önüne serdikten sonra sonuç olarak şu cümleyi yazdı: 

“Kürtler arasında gerçek ve kalıcı birlik için katkı sunmak isteyenler, riyakar ve sahtekar değilse eğer; PKK, KDP, YNK, Goran ve diğer Kürt partilerinin içinde yer alacağı bir birlik için çaba sarfederler.”

Amerikalı Jefrey’in işgalci, sömürgeci ve faşist Türk iktidarına karşı değil de, PKK’ye karşı “Kürt ulusal birliği” politikasının ipliği çoktan pazara çıkmıştır.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.