Kürt ve Ermeni düşmanlığının cilalı basını: CNN Türk

Nurettin DEMİRTAŞ yazdı —

22 Ekim 2020 Perşembe - 02:12

  • Van’da işkence edilip helikopterden atılanlar ve bu haberleri yapan onurlu gazetecilerin tutuklanması gündemdeyken bu kimliksiz, kişiliksiz tiplere ezberletilip söyletilen laflara inanabilecek aklı başında tek bir insan yoktur

1-Kürt Halkı Hakkında Yalan Haber Yapmak Soykırım Suçuna Ortak Olmaktır
Türkiye’de televizyon yayıncılığı bir zamanlar Mehmet Ali Birandlar, Can Dündarlar, Banu Güvenler, Hasan Cemal ve Cengiz Çandarlar sayesinde bir kalite kazanmıştı. CNN Türk kanalında PKK’den kaçtığı iddia edilen birkaç kişinin kurgulu yalanlarına dayalı yapılan bir program kalitenin neden bu kadar düştüğü sorusunu akla getiriyor.
Bir zamanlar “Anadolu’dan Görünüm” adlı süper yalanlara dayalı soykırımı meşrulaştırma programları vardı. Anlaşılan şimdilerde CNN Türk bu rolü üstlenmiş durumdadır.
CNN Türk kanalı, iktidar yanlısı yayın yaptığı için CHP tarafından boykot edilmektedir. Haksız değiller fakat yansız, tarafsız basın diye bir şey yok; olması da mümkün değildir. Mesele, yalanlara dayalı olarak faşizmin propagandasını yapıyor olmalarıdır.
En çok yalan söyleyen basın, tüm dünyada her zaman iktidarın basını olmuştur. Bu kural günümüzde de değişmemiştir. Türkiye’de basıncılık bitirilmiş; sadece basıncılık değil muhalefet adına her şey yok edilmek istenmektedir. Faşizm yanlısı olmayan her türlü girişim hedeftedir.
CNN Türk kanalı coşkulu bir şekilde faşizme hizmet etmek için PKK kaçkınlarını kullanmak istiyor ama kullandıkları tipler 3 ay bile PKK içinde kalmış olsalardı, birazcık olsun gerçekçi ve inandırıcı konuşurlardı. Yalanlarını belki bazı kesimlere yedirebilirlerdi.
Son 4-5 yıldır PKK’ye katıldığı iddia edilenlere ısrarla “PKK devlet kurmak istiyor” sözü tekrarlatılıyor. Sadece bu söylem bile CNN Türk’ün ne yapmak istediğini ele veriyor. PKK’nin devlet kurmak gibi bir hedefinin olmadığını sağır sultan bile biliyorken CNN Türk kanalı bu yalanı ısrarla öne çıkarıyor. Demek ki Demokratik Ulus projesi faşizmi çok korkutmuş!
Konuşturulan kişilerin söylediklerinin yüzde yüzü yalandır. Gerçi değişim geçiren CNN Türk “Gezi direnişini” karaladığından beri iktidara çalışıyor. En az iktidar sahipleri kadar yalan söylemelerine şaşmamak gerekiyor.
Bir de asker ve polislerin kimseye kötü muamele yapmadığını ısrarla dillendiriliyor. Kürt halkının buna inanmasını beklemiyorlar herhalde. Van’da işkence edilip helikopterden atılanlar ve bu haberleri yapan onurlu gazetecilerin tutuklanması gündemdeyken bu kimliksiz, kişiliksiz tiplere ezberletilip söyletilen laflara inanabilecek aklı başında tek bir insan yoktur.
Bunlara itirafçı demek bile zor çünkü bu konuşanlar hiç dağlarda kalmamış, hiç PKK eğitimi görmemiş tiplere benziyorlar. Bu senaryoyu yöneten CNN Türk ekibine bir çağrımız vardır: Buyursun dağlara gelsinler! Cennet neymiş cehennem neymiş kendi gözleriyle görsünler! Gelmeye yürekleri yoksa daha önce gelen yüzlerce gazetecinin yazdıklarını, anlattıklarını okusunlar! Fakat bu kadar masumane bir durum yok ortada. Ciddiye almaya değmez denilse yine yerindedir ancak bu kanal eskiden ciddiye alınırdı o yüzden yazma ihtiyacı doğmuştur. CNN Türk kanalı epey süredir faşizmin borazanı durumundadır. Bu iftira programıyla birlikte yeni bir sayfa açılmıştır: CNN Türk akan her damla kandan sorumludur, Kürt halkının soykırımdan geçirilmesinden sorumludur. Faşizmin televizyon kanalı haline gelmiştir.

2-Ermenistan-Azerbaycan Savaşını Yalanlarla Sunmak CNN Türk’ü AKP’li, MHP’li Yapmıştır!
Kürt ve Türk halkı arasında bir savaş olmadığı gibi Ermeni ve Azeri halkı arasında da bir savaş yok. İki devletin Karabağ meselesi için savaşa tutuşması bile Türk devleti sayesinde olmakta ve CNN Türk başta olmak üzere Türk basını ırkçı temelde, aynen Talat-Enver-Cemal faşistlerinin soykırımcı zihniyetiyle Ermenistan hakkında tamamen yalanlara dayalı haberler yapmaktadır.
Bu savaşta hem Ermeni hem Azeri hem de bölgedeki Kürt halkı zarar görmektedir. Türk devletinin kışkırtmaları olmasa Ermeni-Azeri diyaloğunun gelişmesi ve sorunların görüşmeler yoluyla çözülmesi zor değildir. Esas engel AKP-MHP faşizmidir. Fakat bu TV kanalı da o kadar çok ırkçılık yapıyor ki bu yüzden çözüm önündeki engellerden biri de CNN Türk’ün yayın politikasıdır.
A Haber gibi bazı televizyonların doğrudan AKP kanalı olduğunu herkes biliyor. Fakat uluslararası bir marka olan CNN’in toplum nezdinde biraz itibarı vardı; bu nedenle CNN Türk kanalının Ermeni düşmanlığı yapmasının etkisi A Haber ve diğerlerinden daha çok olur diye düşünüldü ama olumsuz etkisi ne denli büyüdüyse kalitesi o denli küçüldü.
Halklara düşmanlık yapmak hiç kimseyi büyütmez. CNN Türk gibi bir kanal Kürt ve Ermeni düşmanlığıyla kendisini insanlık düşmanlarının safına atmış, cinayet kanalı haline gelmiştir. En büyük caniliği de hakikatler karşısında yapmaktadır.
Ne söylerse söylesinler yalanlara dayalıdır ve soykırıma hizmet etmektedirler. CNN Türk kanalı açıkça soykırım suçu işlemektedir. Bunlarınki basın suçu değil soykırım suçudur. Yaptıkları yayınlar soykırımın kanıtıdır. Bitmiştir!

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.