‘Pençesiz Kartallar’ karga gibi takırdar

Veysi SARISÖZEN yazdı —

19 Haziran 2020 Cuma - 07:10

“Pençe operasyonu”… Müthiş… “Başarı” muhteşem… 81 hedef vurulmuş… Erdoğan adındaki bakkal defteri tutma düzeyindeki adamın emrindeki Akar Amerikan tarzı şov yapmış, gözle görülmeyen, ne olduğu beli olmayan bu 81 hedefin vurulması sonrasında şöyle konuşmuş:

““Pençe-Kartal Operasyonumuz, sizlerin fedakarlığı ve kahramanlığıyla başarıyla tamamlandı. Terör yuvaları yerle bir edildi. Ülkemizi, milletimizi, karakollarımızı, üs bölgelerimizi taciz eden, buralara saldırı planlayan terör yuvaları teröristlerin başlarına yıkıldı. Bundan dolayı hepinizi kutluyoruz. Sizlerle gurur duyuyoruz. Bugüne kadar yaptıklarınızdan dolayı sizi, şahsım, Genelkurmay Başkanımız ve Kuvvet Komutanlarımız adına kutluyorum. Vatan size minnettar.”

Bu açıklamada bazı özellikler var.

Akar bugüne kadar HPG-YPJ güçlerinin saldırılarından bahsetmezdi. Medya da asker kayıplarını sıfırlardı. Bu konuşmada “terörist saldırılarından” söz ediverdi. Dikkat ediniz, Akar heyecanla “terör yuvaları teröristlerin başına yıkıldı” da dedi. “Yerle bir edilen ve teröristlerin başına yıkılan bu terör yuvaları” kaç kişinin başına yıkıldı? Akar “başına yıkılanlardan” tek kelime ile söz bile etmedi. Her biri bir ton patlayıcı taşıyan, atıldığı yerde deprem etkisi bırakan yüzlerce kazan bombası, az sayıda sivilin yaralanması dışında tek bir gerillaya bile zarar vermedi. “Pençe operasyonunda” tek bir can kaybı bile olmadı. Milyonlarca dolarlık bu operasyonda birkaç kişiyi yaralamak için onlarca uçağı havalandırmaya, tonlarca bomba yağdırmaya ne gerek var. Akar kılık, eşkal değiştirip bir kayanın ardına gizlense, kalaşnikof bile değil, av tüfeği ile belki daha fazla Kürt’ü yaralayabilirdi.

Ama bunu yapabilmek için “fedakarlık ve kahramanlık” gerekir. O halde gelelim bu “fedakarlık ve kahramanlık” meselesine.

Akar söz konusu konuşmasında şöyle demişti: “Pençe-Kartal Operasyonumuz, sizlerin fedakarlığı ve kahramanlığıyla başarıyla tamamlandı.”

Ortada başarı yok. Güney Kürdistan hava sahasının ABD ve Irak devletleri tarafından TC’ye açılmasıyla birlikte, gerilla “görünen-bilinen” mevzilerini çoktan boşaltmıştı. Bu “insansız-metruk mevziler” boş yere vuruldu. Ölüm yok. Amaç Mexmûr ve Şengal sivil halkına karşı terör ve içe karşı psikolojik savaş propagandası.

İyi de “fedakarlık ve kahramanlık” neyin nesi? F-16 pilotlar gerçekten “fedai” mi? Gerçekten “kahraman” mı? Hangi tehlikeye, hangi riske, hangi hava savunma sistemine karşı nasıl bir “fedakarlık” yapmışlar, nasıl “kahraman” olmuşlar.

Hatırlayalım: Kendi Hava Kuvvetlerinin “darbesinden” korktuğu için Erdoğan Beştepe’yi F-16’lara karşı korumak için Rusya’dan S-400 füzeleri satın aldı. Bu füzeler düşman, yani NATO yapısı balistik füzeleri, F-15, F-16, F-35 ve F-22 gibi savaş uçaklarını vurabilen en gelişkin hava savunma sistemi. Beştepe Sarayında faşist diktatör kendisini işte bu en gelişkin ve en pahalı sistemle koruyacak. Yoksa Şengal’e, Mexmûr’a ve Medya Savunma Alanlarına “fedakarca ve kahramanca” saldıran on-onbeş cuntacı F-16 pilotu beş/on dakikada Erdoğan da içinde tüm Saray’ı buhar haline getirir.

Ben, “insansız mevzilere ve sivil halka karşı” en sofistike savaş uçaklarıyla saldıranlara değil, Diktatörün sarayını koruyan S-400’ün füze barajını aşıp da Saray’da taş üstünde taş bırakmayana “fedakar ve kahraman” denmesini anlarım da, elinde kalaşnikof en fazla biski olan gerillanın tepesinde 12 bin kilometre rakımdan bir tonluk bomba yağdıranlara gülüp geçerim.

Şunu da hatırlayın. Bir ara sadece iki gerilla sırttan atılan bir Stinger füze ile savaş helikopterini düşürdükten sonra, hiçbir “fedakar ve kahraman” pilot bir daha bu silahın menzilinin yanına yaklaşacak “fedakarlık ve kahramanlık” yapmaya tevessül bile etmedi.

Ortada başarı yok, fedailik yok, kahramanlık yok.

Halk düşmanlığı, Kürt düşmanlığı, doğa düşmanlığı var.

O nedenle olacak Gazetemizin yazarı Meral Çiçek yazısına “Pençesiz kartal” başlığını atmıştı.

“Ama gagası var” diyeceksiniz.

Doğru, çok konuşuyor, boş konuşuyor… Takırdayıp duruyor.

Bu alçak saldırıların asıl “kahramanlarına” gelince…

Bunlar Türk devletine Irak Hava Sahasını açanlardır. ABD ve Irak’tır. Saldırı kendi bölgesinde gerçekleştiği halde buna gıkını çıkarmayan KDP ve YNK’dir.

Türk devleti gerillayı yarım yüzyıldır yenemedi, bir yarım yüzyıl daha yenemez. Ama nasıl Suriye’yi paramparça etti, nasıl Güney’deki referandumu boşa çıkardı ise Güney Kürdistan’ı fırsat bulduğu anda işgal eder, bir kere daha parçalar, Süleymaniye’yi İran’a, Şengal’i ı Irak’a, Hewlêr’i de kendi sınırlarına katar.

F-16’lar asıl sizin için tehlikelidir. Hem S-400’ünüz de yok ve hem de dağda değil ovadasınız. Leş kargaları tepenizde dolanıyor…

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.